Sağlıklı ve Parlak Bir Cilde Sahip Olmak İçin 5 Öneri

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt bakımı ve sağlığı için ille de pahalı ürünler kullanmanıza ya da mucize çözümlerin peşinde koşmanıza gerek yok. 5 basit adımda cilt bakımı yapabilir ve cilt sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Günün belli zamanlarını cilt bakımı için ayırmanız ve bunu alışkanlık haline getirmeniz halinde daha doğal ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşabilir aynı zamanda ışıl ışıl parlayan bir görünüm elde edebilirsiniz.

Cildinizi günlük olarak temizleyin

Günde en az 2 defa cildinizi temizlemeye özen gösterin. Cilt bakımı işleminizi düzenli olarak yapmak adına sabah ve gece cilt temizliği uygulayın. Böylece gece boyunca ciltte birikmiş olan atıkları ve yağları rahatlıkla temizlemiş olacağınız gibi, gün içinde oluşan makyaj kalıntıları, toz ve kiri de cildinizden uzak tutarak son derece sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey cilt temizleme ürünlerini kullanırken cildinize hafif şekilde uygulamak ve mümkün olduğu kadar bastırmadan temizlik yapmaktır.

Nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirin

Hem yaz hem de kış mevsiminde nemlendirici kullanmak özellikle zararlı dış faktörlerden cildi korumak anlamına gelecektir. Cilt bakımı yapmak konusunda mutlaka nemlendirici kullanma alışkanlığı edinmelisiniz. Sadece kuru ciltler değil normal ve yağlı ciltlere sahip olan kişiler de nemlendirici kullanarak ciltlerini daha sağlıklı ve parlak hale getirebilirler. İçerisindeki yağ oranı düşük olan ve genellikle su bazlı içeriğe sahip ürünler yağlı cilt sahibi kişiler için uygun olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

saglikli-cilt-bakimi-nasil-yapilir

 

Su içmeyi unutmayın

Sağlıklı bir cildin suya ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Hem iç, hem de dış etkenlere karşı sizi koruyan en büyük organınızın cildiniz olduğu aklınızda bulunmalıdır. Bu nedenle cilt bakımı yaparken gün içinde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Cildin nemlenmesi ve ihtiyaç duyduğu elastikiyeti kazanması kadar, çatlakların giderilmesi açısından daha su içmek son derece faydalı olacaktır.

Yaşlanmaya karşı önlem alın

Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek cildinizi yaşlanma belirtilerini azaltmak adına koruyabilirsiniz. Protein bakımından zengin besinler tüketmek ve taze sebze meyve ile beslenmek cilt bakımı konusunda faydalı olacaktır. Fazla baharatlı ya da şekerli gıdalardan uzak durmak da sivilcesiz ve pürüzsüz görünen bir cildinizin olması anlamına gelecektir.

Uykunuza özen gösterin

Günde en az 8 saat uyumalısınız. Düzenli uyku cilt bakımı konusunda en önemli yardımcınızdır. Yeteri kadar uyumamak ciltte elastikiyet kaybı ya da gözenek yapısında bozulmalara neden olacaktır. Aynı şekilde düzensiz uyku yüzünden cildinizde kırışıklıklar oluşacağı gibi aynı durum saç dökülmesi veya tırnaklarınızda kırılmalar şeklinde de ortaya çıkabilir. Her gün en az 8 saat uyuyarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar