Sponsorlu Bağlantılar

Diyet yapıyorsunuz ama bir türlü açık iştahınızı kontrol altına alamıyorsunuz. Üzülmeyin, muhtemelen diyete başlayan herkeste benzer sorunlar gündeme geliyor. İştahınızı kolayca kontrol altına alabilmek için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz, bu mücadelede başarı oranınızı da artıracaktır.

Gün içinde içtiğiniz su miktarı iştah kontrolünüzü de gösteriyor. Yeterince su içmediğinizde, vücudunuz su ihtiyacı gösterdiğinden bu durumu açlıkla karıştırma ihtimaliniz de yükseliyor. Mutlaka güne ılık bir bardak su içerek başlayın ve su içme alışkanlığı kazanabilmek için, bir sürahi suyun içine, elma ve limon dilimleri koyarak tüketmeyi deneyin. Zorlansanız da mutlaka günde 2 litre su içmeye çalışın, olmadı saat başı alarm kurarak bir bardak su içmeye gayret edin. Bu sayede atıştırmalık isteklerinizin azaldığını ve iştahınızın da baskılandığını göreceksiniz.

zayiflama-yontemleri

Yemek yerken acele etmeyin ve tabağınızdaki yiyecekleri çok yavaş ve uzun süre çiğneyerek tüketin. Bu alışkanlığı kazanmanız halinde beyninize giden tokluk sinyallerini aldığınızda gereğinden fazla yememiş olacak ve sindiriminize de yardımcı olacaksınız. Yavaş yemek ve uzun uzun çiğnemek tat alma duygunuzu da tatmin edeceğinden iştahınızın kesilmesine de yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gün içinde fiziksel aktivitenizin azlığı da iştah kabarmasına yol açabilir. Daha çok enerji harcamak için düzenli egzersiz yapmayı alışkanlıklar listenize ekleyin. Aç karnına yapacağınız egzersizden yaklaşık 2 saat sonra yemek yemeniz en doğrusu olacaktır. Acıktığınızı düşündüğünüzde egzersiz yapmak da açılan iştahınızı kontrol altına almak ve o anda yanlış yiyecekler tüketerek tüm diyetinizi bozma ihtimalinizi düşürmek anlamına gelecektir. Böylece hem kalori yakacak, hem de iştahınızı dengeleyerek ihtiyacınız olmayan besinlerden uzak duracaksınız.

istah-kesmek

 

İştah artıran yiyeceklerden uzak durmak da en önemli unsurlardan biridir. Her gün aynı yiyecekler tüketmek yerine, farklı baharatlar kullanarak hazırladığınız düşük kalorili besinler tüketmeye çalışın. İştahınız yüksekse, gün içinde sık aralıklarla ama oldukça az yiyerek de iştahınızı dengeleyebilirsiniz. Atıştırmalık olarak kendinize meyve ve çiğ sebzelerden oluşan salatalar hazırlayabilir, sirke, limon suyu ve baharat kullanarak damak tadınızı da tatmin edebilirsiniz.

Acıktığınızı hissettiğinizde ana öğününüze daha çok vakit varsa, gereğinden fazla yememek için, yanınızda mutlaka kalorisi düşük bisküviler, meyveler veya galeta benzeri yiyecekler bulundurun. Ceviz, fındık ve badem gibi çiğ yemişler de açlığınızı bastıracak sağlıklı atıştırmalıklardandır.

Sponsorlu Bağlantılar