Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzun biyolojik varlığını sürdürebilmesi için bir şekilde beslenmesi gerekir. Alacağı besinlerin vücudun ihtiyacını karşılayacak miktarda olması gerekir. Ne şekilde beslendiğinizin de önemi büyüktür. Yaş, cinsiyet ve daha birçok faktöre göre nelerden ne kadar yemeniz, nelerden uzak durmanız da değişecektir. Alacağınız besinlerin vücudunuz üzerindeki etkilerini bilirseniz beslenme programınızda daha detaylı bir seçim yapabilirsiniz.

Yemek yerken neler alırız?

Bir yemeği yediğiniz zaman içerisinde buluna protein, karbonhidrat ve yağ gibi birçok besin öğesini de almış olursunuz. Günlük besin ihtiyacınızı bilirseniz hangi besinden ne kadar yiyeceğinizi de belirlemiş olursunuz. Örneğin günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için ne kadar et tüketeceğinizi belirleyebilirsiniz. Ya da sağlıklı beslenme listesi hazırlarken ete alternatif olarak tavuk veya balığı ne kadar ekleyebileceğinizi da tayin edebilirsiniz.  

Sponsorlu Bağlantılar

saglikli-beslenme-onerileri

En uygun listeyi hazırlamak

Vücudunuz için en uygun sağlıklı beslenme listesini hazırlamak için önceliğiniz diyetisyenler ve beslenme uzmanları olmalıdır. Kendi araştırmalarınız ile internette okuyarak bir beslenme listesi hazırlamak isterseniz bazı konuları bilmeniz gerekir. Öncelikle alerjileriniz bilinmesi gerekir. Örneğin ekmeğin içindeki glüten maddesine alerjiniz olabilir. Bir ikinci madde ise kan testidir. Kan testinde çıkan değerlere göre beslenme listeniz şekillenecektir.

Sadece bir besin türünden çok miktarda tüketmeyin. Farklı besin türlerinden ihtiyacınız nispetinde tüketin. Bu şekilde dengeli şekilde beslenebilirsiniz. Özellikle günde en az üç öğün yemek yemeniz de önemli bir basamaktır. Ayrıca hazırlanan programa harfiyen uymadan sağlıklı bir yaşama kavuşmak zamanınızı alacaktır.   

Sponsorlu Bağlantılar