Sponsorlu Bağlantılar

Diyet yapıyorsanız veya sağlıklı beslenmek için özen gösteriyorsanız yemek hazırlarken besinleri doğru şekilde pişirmeniz gerekiyor. Özellikle formunuzu korumak ve yiyeceklerin besin değerlerinden azami şekilde faydalanmak için pişirme teknikleri konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

buharda-pisirme

Sağlığınızı bozmadan kilo vermek istiyorsanız, yiyecekleri düdüklü tencere kullanarak yağsız şekilde pişirebilir ya da buharlı tencereler kullanabilirsiniz. Besinlerdeki vitamin ve minerallerin kaybolmasını engelleyen buharda pişirme yöntemi son derece sağlıklı olduğu kadar, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Wok tavada pişirdiğiniz yiyecekler de buharda pişmiş yiyecekler elde etmenize neden olur. Et ürünlerini ise ızgara yapmak, haşlamak veya mangalda pişirmek en doğrusu olacağı gibi, fazla pişmelerinin de sahip oldukları besin değerlerinde azalmaya neden olacağını hatırlamak gerekir.

suda-pisirme

Sponsorlu Bağlantılar

Diyetinize yardımcı olabilecek pişirme yöntemlerinden biri de tencere kullanarak yiyecekleri suda pişirme yöntemidir. Suda pişen yemeklerin vitamin ve mineralleri de kaybolmaz ve içine eklenen baharatlarla lezzeti artırmak da mümkündür. Suda pişen yemeklerin üzerlerine koyacağınız aparatlarla aynı zamanda sebzelerinizi de buharda pişirme olanağı bulabilirsiniz.

guvecte-pisirme

Özellikle sebze ve et yemeklerini güveçte hazırlamanız ısı kaybının önüne geçmenizi sağlayacağı gibi, besinlerin buharda yavaş bir şekilde pişmesini sağlayacağından sağlık açısından faydalı bir pişirme yöntemidir.

izgara-et

Izgara veya buğulama yöntemiyle fırında pişireceğiniz et, balık veya tavuklarınızın yanında sebzelerini de sağlıklı şekilde pişirmeniz mümkündür. Hafif pişirme yöntemlerinin başında gelen ızgaralar diyet yapanlarında daha az kalori almalarını sağladığından çok tercih edilir.

Sponsorlu Bağlantılar