Sponsorlu Bağlantılar

Sofraların vazgeçilmezi olan zeytinyağı her mevsim tüketildiği gibi hem salataları lezzetlendirmek, hem de sağlıklı yaşamak için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Yüksek oranda lif içeren zeytinyağı aynı zamanda doymamış yağ asidi içeriğine sahiptir ve bu nedenle faydaları saymakla bitmez.

Cilt üstündeki etkileri kadar özellikle saç ve tırnak bakımında da son derece güçlendirici etkileri bulunan zeytinyağının kalorisi de oldukça düşüktür. İşte zeytinyağının en çok merak edilen faydaları…

 

  • Cilt sağlığına son derece iyi gelen zeytinyağı özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerin yaşadığı diz ve dirsek kuruluğu gibi problemleri konusunda yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Kuru bölgelere uygulamak için avokado ve zeytinyağını karıştırarak etkili sonuçlar elde edilebilir.
  • Güneşe fazla maruz kalındığında yaşanan yanıkların tedavisinde etkilidir. Cilt kanseri riskini artıran serbest radikalleri etkisiz hale getiren zeytinyağı, özellikle sıcak yaz günlerinde kullanıldığında güneş nedeniyle oluşan riskleri azaltacaktır.
  • Özellikle kıvırcık saçı olan kişilerin saçlarını şekillendirmeleri için zeytinyağına başvurmaları son derece sık görülür. Aynı şekilde kuru saç tipine sahip kişiler de zeytinyağı sayesinde daha yumuşak ve sağlıklı saçlara kavuşurlar. Bir kaşık bal ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı karışımının saç diplerine uygulanması halinde daha yumuşak ve parlak bir görünüm elde edilir.
  • Meme kanserine karşı koruyucu etkisi bilinmektedir. Pek çok farklı kanser çeşidinin oluşumunu da engelleyici özelliklere sahiptir. Meme ucunda oluşan çatlaklar için onarıcı özelliği vardır.
  • Kabızlığı önleyerek özellikle sindirim sisteminin rahatlamasına ve düzene girmesini sağlar. Doğal bir bağırsak temizleyicidir.
  • Yüksek antioksidan değerlerine sahip olması bakımından karaciğeri korur.
  • Kemiklerin ihtiyaç duyduğu minerallere sahip olan zeytinyağı, kireçlenme oluşumunu azaltır ve kemik esnekliğini artırır. Kemik kırılmalarına iyi geldiği gibi özellikle romatoid artrit ve Osteoporoz hastalıklarının oluşumunu da engeller ve koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Düzenli tüketilmesi halinde kilo vermek konusunda yardımcıdır. Sindirim sistemini rahatlatması ve bağırsak hareketlerini düzene sokması açısından zayıflamak isteyenler için son derece sağlıklıdır.
Sponsorlu Bağlantılar